header banner
Default

AB, kripto para birimlerinin hareketlerini yakından takip edecek


Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye ülkelerin kara para aklamayla mücadele ve mali denetim için kripto varlık transferlerini izlemeyi içeren ilk AB kurallarını onayladıklarını duyurdu.

Yeni kurallara göre, diğer finansal işlemlerde olduğu gibi kripto transferler de her zaman takip edilecek ve şüpheli işlemler önlenecek. Böylece, özellikle suçluların kripto para birimleri aracılığıyla kara para aklamayla mücadele kurallarını delmesi zorlaşacak.

Fon transferlerine ilişkin kurallar güncellenerek bu kapsama kripto varlık transferleri de dahil edilecek. Kripto varlık işlemlerine finansal şeffaflık getirecek.

Bu kapsamda, kripto varlık hizmet sağlayıcıları, işlem gören kripto varlık miktarına bakılmaksızın işlem yaptıkları kripto varlık transferlerinin göndericisi ve alıcısı hakkında belirli bilgileri toplayacak. Bu bilgiler resmi kurumların erişimine açık olacak.

Böylece, şüpheli işlemler daha iyi tanımlanacak ve engellenecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının suçluların kripto akışlarını tespit etmesi ve durdurması gerekecek.

Kripto alanındaki şirketlerin kara para aklamayı önleme yükümlülüklerinin tamamına uyması zorunlu olacak.

AB ülkelerinde kripto varlık hizmeti sunanların ilgili düzenleyici kurumlardan lisans alması gerekecek ve AB içerisinde kripto varlıklara yönelik tek bir yasal çerçeve geçerli olacak.

Geçen ay Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda onaylanan söz konusu kurallar, bu aşamadan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

AB ülkeleri, kripto varlıkları vergilendirmeye hazırlanıyor

VIDEO: BİTCOİN BALİNALARIN HAREKETLERİNİ YAKALAYAN PROGRAMLI SİTE
MyTeci

AB Konseyi, üye ülkelerin kripto varlıklar konusunda ulusal vergi makamları arasında idari iş birliğini artıracak yasa değişikliklerinde uzlaştıklarını açıkladı.

Buna göre, özellikle zengin bireylerin kripto varlık işlemlerinden sağladıkları gelirler raporlanacak ve bu bilgiler diğer üye ülkelerle otomatik biçimde paylaşılacak.

Vergi idarelerinin genel iş birliği çerçevesi genişletilecek ve buna kripto varlıklar da dahil edilecek.

Sources


Article information

Author: Zachary Mathis

Last Updated: 1698440403

Views: 1054

Rating: 4.3 / 5 (57 voted)

Reviews: 99% of readers found this page helpful

Author information

Name: Zachary Mathis

Birthday: 1943-12-05

Address: USNS Oneal, FPO AP 74641

Phone: +4135952945050203

Job: Psychologist

Hobby: Playing Piano, Skydiving, Puzzle Solving, Beer Brewing, Stargazing, Whiskey Distilling, Photography

Introduction: My name is Zachary Mathis, I am a vibrant, risk-taking, transparent, valuable, dedicated, Open, strong-willed person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.